NAWIEDZENIE MATKI BOŻEJ W ZNAKU IKONY JASNOGÓRKIEJ
W dniach 4 i 5 lipca 2023 roku naszą Parafię, po raz pierwszy w jej niedługiej historii, nawiedziła Kopia Obrazu Jasnogórskiej Matki Bożej. Peregrynację poprzedziły kilkudniowe misje.
Warto w tym miejscu zaznajomić się z historią Cudownego Obrazu.
O początkach Obrazu i jego dziejach do 1382 r. nie ma zbyt ścisłych danych, a prawdziwe pochodzenie i czas powstania obrazu wciąż pozostają przedmiotem dyskusji specjalistów.
Najstarszym pisemnym źródłem traktującym o pochodzeniu ikony jest „Translacio tabule” pochodzące z I połowy XV wieku.
Polski najstarszy opis wizerunku Matki Bożej podaje Jan Długosz w Liber Beneficiorum podając, że malowidło zalicza się do typu przedstawień określanego mianem Hodegetrii.
Nazwa ta oznacza „Tę, która prowadzi”.
Tradycja wieść niesie, że Obraz Jasnogórskiej Pani miał malować św. Łukasz Ewangelista jeszcze za życia Najświętszej Panienki oraz, że jest malowany na płycie stołu używanego przez świętą Rodzinę w Nazarecie. Wymiary Obrazu: wysokość 121,8 cm, szerokość 81,3 cm, maksymalna grubość 3,5 cm. Technika wielowarstwowej tempery żółtkowej i laserunków olejno-żywicznych.
Na szyi widać sześć cięć, z których dwa są widoczne dość wyraźnie, zaś pozostałe cztery – słabiej. Dzieciątko, przyodziane w sukienkę koloru karminowego, spoczywa na lewym ramieniu Maryi; w lewej ręce trzyma księgę, prawą zaś unosi ku górze w charakterystycznym geście nauczyciela, władcy lub błogosławieństwa. Prawa ręka Maryi spoczywa na piersi, wskazując na Jezusa, jedynego Zbawiciela świata.
W IV wieku św. Helena, matka cesarza Konstantyna Wielkiego ( tego, który w 313 r. n.e. wprowadził edykt mediolański zakazujący prześladowania chrześcijan), miała przywieźć ze sobą ten Obraz do Konstantynopola. Około wieku IX czy X Obraz powędrował na północ, gdzie ostatecznie na stałe spoczął w zamku Bełzkim, na północny wschód od Lwowa, na Rusi Czerwonej.
W roku 1382 Władysław II, książę Opola, sprawujący rządy na Rusi, postanowił przewieźć Obraz do Opola na Śląsk. Kiedy w drodze zatrzymał się na krótki odpoczynek w Częstochowie u podnóża, kościółka na Jasnej Górze, Matka Boża miała mu dać poznać Swą wolę, iż chce tutaj właśnie pozostać. Opolczyk pozostawił więc Obraz na Jasnej Górze, oddając go pod opiekę białym Ojcom Paulinom.
W roku 1430 na Jasnej Górze zrabowano kosztowne wota z kaplicy, jak również uszkodzono Cudowny Obraz. Trwałym śladem zniszczenia Obrazu w roku 1430 są blizny na Twarzy Matki Bożej. Obraz został pocięty szablą i połamany. Ojcowie Paulini przywieźli zniszczony Obraz do Krakowa, na dwór króla Władysława Jagiełły, który zajął się odrestaurowaniem Obrazu.
Pisarz pauliński Risinius (Piotr z Rozprzy) opowiada w swoim dziele pt. Historia pulchra (1523 r.), że pomimo trzykrotnego nakładania farb nie dawały się cięcia i rany zamalować. Potwierdziły to badania, wykonane w 1983 roku przez konserwatora Wojciecha Kurpika.
Jasna Góra stała się fortecą. Podczas "potopu szwedzkiego" i oblężenia Częstochowy pod wodzą przeora Augustyna Kordeckiego, 160 żołnierzy, 20 szlachciców ze służbą, 70 zakonników i wiele kobiet broniło Jasnej Góry.
8 września 1717 roku na Jasnej Górze miała miejsce ogromnie ważna uroczystość - koronacja obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej. Koronę ufundował król Polski August II Sas.
W czasie II wojny światowej Obraz był ukrywany pod jednym z blatów stołowych w bibliotece klasztornej. Obecnie chroniony jest szybą pancerną po próbie oblania Go czarną farbą w 2012 roku.
Peregrynacja
Kopia jasnogórskiego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej pielgrzymuje od 1957 roku po wszystkich polskich parafiach.
Idea peregrynacji zrodziła się w 1956 roku. W 1957, z inicjatywy prymasa Stefana Wyszyńskiego, został wykonany stosowny duplikat.
12 października 1980 zakończył się I etap nawiedzenia wszystkich parafii w Polsce.
4 maja 1985 rozpoczął się II etap nawiedzenia wszystkich parafii w Polsce.
Pielgrzymujący po polskich diecezjach Obraz Nawiedzenia przewożony jest w specjalnym samochodzie. Jego kustoszami na szlaku są specjalnie wyznaczeni ojcowie paulini. Kopia jasnogórskiej ikony waży 90 kilogramów.
Źródła:
https://jasnagora.pl/.../histori.../historia-cudownej-ikony/
https://parafiala.org/obraz-nmp-czestochowskiej/
https://parafiakrosno.pl/nawiedzenie-matki.../o-peregrynacji
https://www.fronda.pl/.../Historia-obrazu-Matki-Boskiej...